Вашите идеи за игри от работилницата…
Здравейте, приятели,
Благодарим на всички, които посетиха презентацията и работилницата на „Детето играе“ на Академия за родители миналия уикенд. Благодарим за интереса, за настроението и за страхотните идеи за игри, които споделихте с нас. Доказахме, че има ли въображение, всичко може да се превърне в игра!
Ето какво се получи:
1. Весела Алексиева с бебе на 6 месеца или как може да стане игра от кутия за обувки и кубче.
Как се играе? Показвате на бебето кубчето и му давате да го подържи. След това отваряте кутията за обувки и слагате вътре кубчето. Затваряте кутията и започвате да питате бебето къде е кубчето. Изкачайте да видите какво ще предприеме бебето, дали ще се опита да стигне до кутията и кубчето. В даден момент открийте капака и извадете кубчето.
В този период децата развиват едно ново и ключово умение, а именно идеята за постоянство на обекта. Казано по друг начин, децата вече знаят, че дори даден предмет да не е пред очите им, той продължава да съществува. Първоначално, за да предизвикате интереса им, може само частично да скриете предмета и те ще се опитат да го достигнат и открият. В последствие може да криете целия предмет.
2. Янко Месьов с дъщеричка на 2 години или как може да се играе с бивачно фолио и рула от кухненска хартия.
Как се играе с бивачно фолио? Възможностите на фолиото са безгранични. По-малките ще са впечатлени от това, че то бляска и шушка, по-големите може да го използват като плащ на велик магьосник, или да си направят палатка, или костюм на космонавт. А ето, че малката принцеса измисли, че може да се използва и за импровизирано легло за куклата.
Важно! Когато играете с бивачно фолио не оставяйте детето без надзор!!!
Как се играе с рула от кухненска хартия? Когато през фунията се издава звук, той е различен от нормалното говорене. Гласът се променя. И да, от това може да стане приятна игра. Да показваме различни гледни точки на децата си е полезно и забавно. В случая модулацията на гласа дава възможности и за нови начини на общуване.
3. Айя Чолакова със син на 2 години или как може да се играе с шарени топки.
Как се играе? Разпръснете шарените топки и помолете детето да Ви донесе последователно жълтата, синята, зелената и т.н. Задавайте въпроси: „Коя е жълтата топка?“ Поискайте вежливо да Ви я донесе и кажете: „Благодаря“. Така ще учите детето и как да общува. Айя споделя, че играят на цветове, дори когато се преобличат – тя стимулира детето да назовава цвета на шапката, блузата, панталона. „Така детето се увлича в игра и обличането става бързо и лесно.“- допълва тя.
Може да разширите играта като въведете елемент на сортиране. Примерно в една кошница ще събирате сините, в друга жълтите, в трета зелените топки. Или може да ги групирате две по две еднакви. Може да играете и като кажете: „Виждам, виждам една червена топка.“ и изчакайте детето да я открие и посочи. След това вемете топката и се опитайте да откриете всички червени предмети в стаята.
Полезно е да работите за това децата да разпознават цветовете. Към година и 6 месеца децата развиват динамично умението да разпознават цветовете. Назовавайки цветовете, развивате и речника му.
4. Петя Дочева с дъщеричка на 1 година или как може да се играе с шарени топки.
Как се играе? Подайте на детето топката и му кажете: „Заповядай!“, когато то Вие я върне, кажете: „Благодаря!“ Тази размяна е чудесен начин да играете и също така да учите детето да общува. Вярвайте, децата обожават красивите думи и реагират със светнали очи, когато чуят „Благодаря!“.
5. Билан от радио Фемили или как може да се направи омлет с камъчета.
Как се играе? Дайте на детето изходни материали: камъчета, тревички, съд за готвене, лъжици, различни бутилчици с вода и т.н.. Децата ще са щастливи, ако могат да забъркат и малко кал в манджата. Ако до този момент не Ви е наблюдавало как готвите, подскажете му как се прави. Един път ще е достатъчно. Децата на 2 вече имат достатъчно умения и първоначална идея за игра на ужким и веднага ще харесат идеята. Все пак, следете внимателно, да не би от голям ентусиазъм да решат да опитат сготвеното.