на 4 години: Игри за развитие на паметта
Визуална памет
Изрежете от картон 8, 16 или 24 карти с размер поне 5х5 см. Ако играете за първи път, започнете с по-малко карти и ако детето хареса играта, постепенно увеличавайте бройката. Намерете подходящи изображения и изпринтете съответно 4 (за 8 карти), 8 (за 16 карти) и 12 (за 24 карти) двойки еднакви картинки. Може да изберете картинките да са насекоми: пчеличка, калинка щурче; транспортни средства: влак, трамвай, кола; животни: мече, зайче, лисица и т.н.
Залепете картинките върху картончетата, разбъркайте и подредете с картинката надолу. Целта е детето на ход да отваря по две карти и да се опита да запомни къде са еднаквите. Ако отворените карти са еднакви, остават с картинките нагоре. Ако не са еднакви, ги връща в изходно положение и отваря следващи две карти докато намери всички двойки еднакви карти.
Слухова памет
Същата игра може да се играе и със звуци. Набавете си празни пластмасови аптекарски шишенца. Измийте ги добре, за да сте сигурни, че няма следи от лекарства вътре. Трябват Ви 4, 8 или 16 шишенца. Напълнете шишетата по двойки с еднакво съдържание като използвате: леща, боб, ориз, елда, просо, пшеница, захар, морска сол, зърна черен пипер и т.н.
Оттук има два варианта за игра:
- Детето разклаща по две шишенца на ход и проверява дали са еднакви като отваря и вижда съдържимото. Ако не са еднакви, затваря и продължава търсенето като проверява нови две шишенца.
- Детето, без да гледа съдържимото, се опитва да подреди шишенцата по двойки по избрана от него стратегия. При този вариант, шишенцата се отварят и проверяват след финалното подреждане по двойки.
Тактилна памет
Същата игра може да се играе като, вместо карти и шишенца, подготвите торбички, пълни с най-различни неща: парцали, памук, просо, хартия, камъчета и т.н. Целта е детето да докосва две по две торбички и да отдели еднаквите. Ако смятате, че детето се справя твърде бързо със задачата, защото се ориентира по външния вид на торбичките, може да му завържете очите.