
Как да организираме вещите на детето?
Вероятно още преди да родите, дрехите и аксесоарите за вашето бебе започнат да се трупат. Подаръците за новородено може да ви осигурят очарователна селекция от облекло за него, докато торбите с носени дрехи от приятели може да облекат детето ви от годините на прохождане нататък. Да поддържате всичко по организиран начин може да се превърне в предизвикателство.
На всеки етап от развитието на детето ще се изправяте пред избора какво да задържите, какво да изхвърлите и какво да подарите.
Ето няколко идеи, които да ви помогнат да останете върху купчината от принадлежности на децата.
- Правете чистки. Това може да се окаже трудно за родителите, които се привързват емоционално към принадлежностите на децата си, но е мъдро да установите някакви основни насоки. Всичко, което е с петна, износено е, не е привлекателно или с липсващи части отива в боклука. Дрехите в добро състояние може да бъдат подарени на приятели или да бъдат оставени в благотворителните магазини за втора ръка стоки. Торбите с носени дрехи следва да бъдат незабавно сортирани; онова, което не е подходящо, може да бъде наново опаковано в торби за даряване.
- Създайте си система. Системата ви за съхранение ще зависи от това с колко пространство разполагате. Ако сте щастливци и разполагате с таван, сухо мазе или гараж, ще можете да запазите повече вещи. За ограничените пространства обаче е необходима селективност. Прозрачните пластмасови контейнери с капаци ви предоставят възможността да видите какво има вътре, но картонените кутии с капаци също вършат добра работа, особено ако са етикетирани колкото се може по-точно: Момичешки дрехи, летни, размери 2 и 3. Групирайте дрехите според размера, който наистина смятате, че са, независимо какво казва етикетът.
- Сортирайте играчките по големина. Вместо да подхвърлите малките колички, топки и бижута в голяма кофа, групирайте малките артикули заедно в кутия за обувки. По този начин те няма да се изгубят на дъното на кофата.
- Помолете за помощ. Ако сте затрупани с вещи и не знаете от къде да започнете, поканете приятелка, който да ви помогне да „пресеете“ хаоса. На свой ред и вие можете да й помогнете. По-лесно е да се прави трудният избор относно принадлежностите на някой друг. Наемането на професионален организатор също може да е инвестиция, която си струва. Двучасова среща може да е всичко, от което се нуждаете, за да създадете функционираща система.
- Научете децата си на ред. Трудно е да убедите децата си да се откажат от всяка пластмасова играчка, която са имали, но това е умение за цял живот, което трябва да научат. Обозначете една кофа за дарения и им говорете за подаряването на играчки и дрехи на други деца, които се нуждаят от тях. Или пък нека ви помогнат да организирате гаражна разпродажба и да наберете дарения за деца. Въведете правилото, че всяка нова играчка, която влиза в къщата, означава стара играчка да се рециклира: една влиза, друга излиза.
След като въведете системата си, използвайте рождените дни, празниците и смяната на сезоните като възможност за инвентаризация, при която да изваждате дрехи и играчки от мястото на съхранение. Изключително разочароващо е да откриете комплектче, което никога не е носено, след като детето ви го е надраснало! Въпреки че организацията отнема време и усилия, тя може да ви донесе удовлетворение и вътрешно спокойствие.
Източник: fisher-price.com