Как да развием фината моторика
Какво означава фина моторика?
С това понятие се обозначават фините движения на ръцете – хващане, рязане, рисуване, писане, завързване на обувки, откопчаване на копчета, отгръщане на страници, хранене и т.н. Развитието на тези фини движения е пряко свързано с развитието на интелекта и речта при детето. Затова отрано отделяйте време и внимание и чрез различни игри развивайте тези умения у детето.
Как да развиваме фината моторика при бебетата?
0-12 месеца
- На детето до 3 месеца, подавайте пръсти в ръчичките му, така че то да ги стиска. Също така може да му дадете да държи дрънкалки. Допи в началото да не успее да я задържи дълго, това е игра, която може да играете всеки ден.
- Оставяйте детето да играе по корем, за да укрепнат мускулите на гърба, ръцете, раменете.
- След 3тия месец сложете играчки над креватчето му и скоро ще забележите, че прави явни опити да ги достигне с ръце.
- Играйте с малка мека топка, която да си подавате.
- Давайте възможност детето да сграбчва определени предмети – пластмасови цветни очила, шапка, шал и т.н.
- Към 6тия месец може да започнете да играете със строителни кубчета. В началото бебето няма да може да строи, по-скоро ще разваля, но дори това развива фината моторика.
- Така или иначе цапотенето им се получава естествено по време на хранене, след 7 месец окуражавайте рисуването с храна.
- Знаете, че бебетата обожават да вадят и слагат неща от портмонето Ви (може да им изрежете картинки, платове от различни безопасни текстилни материи, снимки), да изтелят салфетките от опаковката, да дърпат, да късат хартия. Използвайте това, за да стимулирате развитието на фината моторика на ръцете им.
- Играйте с велкро лента, която бебето може да залепя и отлепя колкото пъти иска.
1 до 3 години
- Играта с водата и пясъка са изключително полезни за развитието на фината моторика, а и не само. За да се извършат различни операции, децата трябва да преценят действията си, постепенно се учат и на елементарно планиране и базови математически умения. Ако от хигиенна гледна точка се притеснявате да пускате детето си на пясъчниците по паркове и градинки, то може да си осигурите кинетичен пясък у дома. Нека децата пълнят и изсипват различни контейнерчета, да работят с лопатката, да строят замъци и кули, да преливат вода от един съд в друг.
- За да се развие умението на детето да се облича, то първо трябва да се научи да борави с копчета, ципове, да знае как се слага всяка от дрехите. Започнете с обличане на кукли с негови бебешки дрешки. Дайте възможност на детето да играе с ципове, с копчета, да завързва и развързва връзки на обувки. Тихите книжки са много полезни за това. Разбира се, не очаквайте умението да се появи, когато предложите играта. Нужно е търпение и постоянство. Когато детето се забавлява, то учи.
- Играйте игри за сортиране на геометрични фигури. За да напасне детето обемната фигура, активно развива уменията на ръката си, а и интелектуалните си способности.
- Творческите занимания също са важни. Когато детето борави с тесто за игра или рисува, се развиват важни умения, които в бъдеще ще му помогнат за писането. В края на първата година дайте на детето да рисува с моливи или с подходящи за възрастта му флумастри. След втората година може да изпробвате и рисуването с подходящи за възрастта водни бои и четка.
- Шиенето и тъкането също са приятни и забавни игри. Може например да четете приказката „Новите дрехи на царя“, а след това да поиграете, така че ръцете да свикват с все по-фини движения.
- Готвенето ще Ви помогне в тази посока, а и няма да Ви е трудно да мотивирате малчовците да участват. Има играчки на пазара, които учат децата да режат с дървени ножове. В готвенето се борави с много съдове, манджата трябва да се разбърка, да се подправи с щипка от една или друга подравка, а накрая и да се разсипе по паничките.
- Игрите с конструктори и строителни блокчета са изключително полезни, защото изискват и планиране, изпробване на различни решения, банасиране, напасване и т.н. А децата обожават да строят мостове, кули и къщички за куклите.
Има милион игри, ние Ви пожелаваме време, в което да се забавлявате и да помагате на детето си да расте пълноценно и щастливо.