
Как да улесним общуването с децата
Само с няколко техники, можете много да улесните общуването с малчуганите. В психоанализата се смята, че родителите имат основна роля в изграждането на една личност, заради което много трябва да внимавате при общуването с децата си, за да не навредите трайно на психиката им.
Специалистите съветват вместо с упреци, да общувате с децата с фрази, които пак ги възпитават.
- Избягвайте да нервничите – експертите казват, че трябва да избягвате нервно да подканяте детето си да свърши нещо. Вместо това измислете игра, която да го насърчи да изпълни задълженията си;
- Не заплашвайте – дори елементарните заплахи от рода – Ако не си изядеш вечерята, няма да получи десерт, не влияят добре на детето;
- Не бъдете груби – не трябва да бъдете и прекалено груби с вашите деца, за да не навредите на самочувствието им, което те тепърва изграждат. Психолозите съветват да си служите и изрази, които провокират мотивация, а не такива, които изграждат комплекси.
Важно е при възпитанието детето да се научи да осъзнава личната си отговорност и да не се страхува да решава конфликтите си искрено и самостоятелно.
Необходимо е от самото начало с детето да се изградят с детето отношения на съгласие и взаимно разбиране. Това не означава, че трябва да му се позволява да прави каквото пожелае.
Необходимо е да му се обясни защо това е вредно или опасно.
Изразявайки недоволство. Родителите в никакъв случай, не трябва да манипулират чувствата на детето и още по-малко да го унижават.
То трябва да бъде подкрепяно емоционално при всичките му опити за позитивно и правилно поведение, без значение колко малки са те.
Физическият контакт с децата също е от голямо значение – те трябва да бъдат прегръщани, целувани и държани за ръка, за да не чувстват никакви притеснения от тези невинни актове на любов.
Източник: ezine.bg