Как изглежда животът в Монтесори стил, интервю с Анна-Мария Йоцова
Как самите деца говорят за живота си в Монтесори къщата?
„Играя!“, казват децата като ги попиташ какво правят. Наистина всички Монтесори материали са атрактивни игри. Но от гледна точка на възрастните, работата с тези материали е учене, защото всеки от тях има цел да развие конкретно умение. В тях е вградено учене чрез откривателство и учене чрез самокорекция на грешката. Децата обичат да направят нещо, да го развалят и да го направят отново. В този процес те се коригират и се самоусъвършенстват, което е тяхна вътрешна нужда.
Ще дам пример с цилиндрите с дръжки, които са емблематичен Монтесори материал. Детето може да подреди всеки един от цилиндрите, които са с различна големина, в съответното му гнездо. Ако детето не съотнесе цилиндрите към гнездата им, например сложи малък цилиндър в голямо гнездо, той ще потъне, а накрая ще останат цилиндри, за които няма място. И сега детето може да се самокоригира. Така не се убива самоувереността, която е двигател детето да прави нови неща и съответно да развива нови умения. Те обичат да могат да правят нещата сами. След всяко упражнение, те откриват нещо ново, което не са видели преди това. В този процес те развиват себе си и творческото си и логическо мислене.
От каква възраст е подходящо включването на децата в Монтесори градина?
Монтесори принципите важат от раждането и има развити програми до 18 годишна възраст. На световно ниво има над 20 000 Монтесори училища – детски ясли и градини, основни и средни училища, гимназии. За най-малките има така наречените „бебешки стаи“, които предлагат занимания от половин-един час, в които участва и майката. Тук акцентът е върху развитието на сетивата.
Специфично е, че групите винаги са смесени по възраст през три години, т.е. в една група има деца 0-3, 3-6, 6-9, 9-12 години и т.н. Работи се в такъв цикъл, защото всеки период е много специфичен като личностни тенденции и развитие. Така се овладяват най-добре социални умения.
Когато децата в Peekaboo стигнат училищна възраст какъв е пътят, който препоръчвате на родителите, за да продължат? Изпитват ли затруднения, ако попаднат в класическа система на обучение?
В идеалния случай, най-добре е, това да бъде Монтесори училище.
Но какъвто и да е изборът на училище, критерият не е дали ще му е трудно на Монтесори обучавано дете. Тези деца са изключително адаптивни и социални, с развита емоционална интелигентност и емпатия. Те не изпитват повече затруднения при започване на първи клас в класическо българско училище от тези, които срещат децата, които посещават конвенциаонална детска градина. Напротив. Това е така, защото с децата се работи за цялостно развитие на личността – и в емоцинален, и в социален, и в академичен план. Стремим се да изградим вътрешни концепции за добро и недобро. Това е важно, защото всичко, което е изградено в периода до 6-тата година, влияе по време на пубертета и се проявява като качества или дефицити. Така, ако в този важен формиращ период задаваме идеята за правилно и неправилно чрез наказание или награда, то в пубертета на децата ще им е трудно да намерят баланс, защото ще търсят външни стимули. Целта е да се изгради вътрешна мотивация: „Аз правя нещо, защото е красиво, защото е добро, полезно, искам да зарадвам приятелите или родителите си или защото отговарям за това.“ Когато децата растат в такава среда, израстват като социално адаптивни хора, с изразена социална позиция.
Има ли Монтесори училища в България?
Все още не, макар че обучението по Монтесори метода не противоречи на образователните стандарти. От гледна точка на съдържание и знания, Монтесори надхвърля образователните стандарти. Разликите са в отношението, комуникацията, подхода, ролята на ученика. Има фундаментални разлики между традиционното училище и Монтесори училището. Традиционното училище е организирано тип учител-деца. При Монтесори организацията е деца-деца, защото този социален контакт между децата е много важен. В традиционните програми в България от детето се очаква да възприема пасивно, да слуша и да усвоява, докато при Монтесори детето е активен участник. В традиционното училище учителят води, а детето следва, а в Монтесори училището детето води, а учителят подпомага процеса. Монтесори програмите са едновременно доказали високите си резултати и в същото време иновативни.
Как протича един ден в Peekaboo?
Скоро снимахме къс филм с цел повишаване на иформираността за това какво е Монтесори. Едното филмче е за малките деца на възраст до 3 години, а другото – за децата между 3 и 6 години. Показаното във филма говори повече от думите.
Какво да очакват и да не очакват родителите, когато запишат детето си в Монтесори градина?
Родителите не трябва да очакват, че Монтесори градината е забавачница. Тук целта не е учителите да забавляват децата, а да ги подготвят за живота. Вярваме, че самостоятелността е път към свободата. Учителите са в помощ на децата, привличат вниманието им към любопитни неща, извор са на енергия, вдъхновение и на знание.
Важно е родителите да вярват в ценностите на Монтесори педагогиката, да са открили припокриване на тяхната визия за развитие на детето си с нашия подход на работа. Ако родителят дава свобода на детето си и иска то да бъде себе си, то Монтесори градината е подходяща.
Една много важна посока, в която работим с родителите, е да разширим кръгозора им и да ги подпомогнем да работят с децата си извън детската градина. Детето в градината изгражда усещане, че прави нещо за доброто на своята малка детска общност, за приятелите или себе си. Ако вкъщи, за да направи нещо му се обещава шоколадово яйце, това ще затрудни и обърка детето. Ако родителите са убедени, че даването на награди е правилният начин да се възпитава, в този случай ние сме излишни, защото противоречим на ценностите на семейството. В повечето случаи родителите прибягват до награда като бързо и лесно решение, защото магически детето прави това, което искаме от него. Но това е бързо, краткосрочно и лошо решение. Стремим се да даваме идея как родителите да постъпват, така че да не правят децата си консуматори, и варианти как да подхождат в различни ситуации и надградят своето родителство
Как родителите могат да постигнат желано поведение у децата си по естествен начин, без да прилагат наказания и награди?
Много е важно да не са прилагали награди и наказания до този момент, защото детето вече е осъзнало как механизмът работи и ще се стреми да го използва и в бъдеще. Не се учудвайте, че детето пищи, прави го, защото знае, че ще получи нещо.
Ще дам пример от нашата практика. Имаше дете, което разваляше играта на другите, просто, за да им привлече вниманието. В този случай е добре да дадем думи, готови реплики, които детето да използва в играта с другите: “Хайде да играем!”, „Искаш ли да играем заедно?“ или „Искаш ли да ти помогна?“. Тези фрази трябва да са кратки. Важно е да не уронваме авторитета на детето пред останалите и да му обясним, че това, което то е разхвърлило е негова отговорност да го подреди. Да, детето може да каже: „Няма“ или да избяга, казвайки ни „Няма“ без думи. Тогава възрастният може да го направи вместо него, но след случката да му каже: „Аз сега го направих за теб, но утре се надявам да го направиш сам.“ Възрастният трябва да има това търпение, да дава пример и да овластява детето.