Кампания на УНИЦЕФ за създаване на сигурна училищна среда – постигнатото досега

Кампания на УНИЦЕФ за създаване на сигурна училищна среда – постигнатото досега

България е сред челните десет от общо 43 изследвани страни, засегнати от проблема „училищен тормоз“. Насилието се отразява негативно върху самочувствието и себевъзприятието на децата, върху здравето им, върху способността им да общуват и да поддържат отношения, а също и върху училищните им резултати.

Затова УНИЦЕФ стартира кампания „Заедно срещу насилието в училище“ (#ДаСпремНасилието в училище), която се реализира съвместно с МОН.  Желанието е да се повиши разбирането и чувствителността по темата за насилието, да се намали толерантността към различните му проявления и да се подкрепят училищата в ефективната превенция на насилието и тормоза. Крайната цел е през следващите три години да разработим и приложим цялостна училищна програма за сигурна училищна среда и превенция на тормоза и насилието съвместно с Министерство на образованието и науката, с активното участие на училищата, която надгражда добрите практики и съществуващия опит в страната.

Какво е постигнато досега?

Началото бе поставено с младежки дебат в Националната финансово-стопанска гимназия в София. В присъствието на представителя на УНИЦЕФ за България д-р Джейн Муита и заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева, учениците представиха своята гледна точка и се поставиха на мястото на родителите, учителите, политиците и журналистите, като предложиха конкретни мерки за справяне с проблема. Децата препоръчаха повече комуникация по проблема между всички въвлечени страни, поправки в правилниците за училищния ред, въвеждане на специални часове с психолог и осигуряване на държавна подкрепа за превенция на насилието в училищата с предоставяне на повече средства за реализиране на конкретни мерки.

Кампанията продължи със специално разработен открит урок за безопасна учебна среда в столичното 119 училище. Ученици от 7-ми клас пресъздадоха пред петокласници постановка, която да ги запознае с различните форми на тормоз в училище и да ги предизвика да ги различат. Децата коментираха какви действия би следвало да се предприемат в такива ситуации и какви мерки трябва да се предприемат, за да се ограничи разпространението на проблема.

В края на ноември 2018 година бе проведен и регионален младежки дебат в общинския младежки дом в град Монтана с участието на родители, учители, представители на УНИЦЕФ и на местните управленски  институции.

Следващата стъпка бе пресъздаването на различните форми на насилие в училище чрез интерактивна инсталация с виртуална реалност в Националния дворец на културата. Сред първите посетители, поставили се в позицията на децата жертва на тормоз в училище, бе вицепрезидентът Илияна Йотова. Видеото с виртуална реалност  може да бъде гледано в Сердика център в периода 1-18 февруари, където на етаж -1 екип на УНИЦЕФ ще даде възможност на всички желаещи да се поставят на мястото на дете жертва на насилие. Екипът, оборудван с нужната VR техника, ще бъде на разположение, както следва:

Петък (1, 8 и 15 февруари) – 16:00 – 20:00 ч.

Събота (2, 9 и 16 февруари) – 11:00 – 19:00 ч.

Неделя (3,10 и 17 февруари) – 11:00 – 19:00 ч.

 

Какво предстои?

Интервенцията в училищата ще започне от следващата учебна година и ще бъде реализирана съвместно от УНИЦЕФ и МОН. В програмата са предвидени анализ на ситуацията във всяко училище и разработване на план за действие; повишаване на познаването на видовете тормоз и насилие, начините за сигнализиране и реакция; повишаване на уменията за предотвратяване и реакция на тормоза и насилието в училище; активно участие на учениците, родителите и учителите. Повече информация можете да намерите на www.unicef.org/bulgaria

Как да помогнете?

Ако се чувствате съпричастни към мисията на УНИЦЕФ за осигуряване на безопасна и сигурна среда, можете да помогнете в събирането на средствата за осъществяване на планираните мерки като посетите https://dari.unicef.bg/

Продукти

[product id=“237880″]
[product id=“237590″]
[product id=“237578″]

Изпрати коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Подобни публикации