На 5 месеца: Книжки с картинки
На тази възраст осигурете на бебето гумени книжки или книжки от дебел картон с ярки картинки или кратки рисувани истории. Ако книжките и звучат, веднага ще станат любими на децата.
С помощта на книжките децата учат много думи и понятия, а освен това им е много приятно да седят до Вас и Вие да им обяснявате какво виждат. Опитвайте се да задавате въпроси на детето, защото така стимулирате развитието на неговия ум и помагате за създаването на много мозъчни връзки.
Освен книжките може да си направите и карти и да играете с тях. На картите може да има различни картинки на лица, времето, животни, храни и т.н. Сложете картите в кутия или ги дръжте като тесте, което може да разбърквате. Може да са подредени по теми или да са разбъркани, без връзка помежду си. Изтеглете карта, покажете я на детето, попитайте го какво е това и му отговорете. След това може да потърсите вкъщи или навън изображението от картата. Играйте докато детето изпитва удволствие. Така ще стимулирате и любопитсвото, и приятното очакване от предстоящата карта. Създавайте весела атмосфера на очакване.
Предлагаме Ви няколко теми за игра с карти и указания към тях. За да си направите карти, може да ползвате картинки от стари списания и вестници, рекламни каталози, самите Вие да направите снимки или пък да нарисувате каквото желаете.
– Карти с лица, изразяващи емоции. Добре е от рано да въведете думи за основните емоции като тъжен, щастлив, уплашен и ядосан. Всеки път, когато усетите, че детето изпитва дадена емоция, назовете я: „Виждам, че си тъжен!“, „Радостен си!“. Така ще ориентирате детето не само в неговите емоции, но може да споделяте и своите. За да играете с картите, изтеглете една от тях и назовете емоцията, която е изобразена там. Сега вие изразете емоцията с мимики и възгласи. Може да „дискутирате“ и ситуации, в които тя възниква: „Щастлива съм, когато си играем и ти се забавляваш!“, „Виждам, че ти си щастлив, когато се разхождаме навън или се гушкаме.“
–Карти с времето: слънчево време, дъждовно време, сняг, ден, нощ. Изтеглете карта и обяснете на детето какво вижда: слънце, облаци, луна, капки дъжд, чадъри и т.н. Погледнете навън. Какво е времето? Ден ли е, нощ ли е? Съвпада ли с картата?
– Карти с храни: моркови, банани, портокали, домат, хляб и т.н. Изтеглете карта и назовете храната. Ако има възможност покажете я и как изглеждат реално и дайте на детето възможност да я пипне, да я помирише. Важното е храните, които му давате да са чисти и да не допускате да погълне части от тях.
– Карти с геометрични фигури: кръг, квадрат, правоъгълник, триъгълник. Изтеглете карта и назовете фигурата. Потърсете сега из къщи техни реални проявление: кръг- кръгъл часовник, квадрат- квадратна рамка за картина, правоъгълник- правоъгълен телевизор, и т.н.
Помнете, че целта на четенето в този период е преди всичко съпреживяване и събуждане на любопитството. Не очаквайте детето да „усвои“ веднага понятията и да реагира на тях.
Повече за развитието на уменията за четене, може да прочетете тук.
Принципи за игра от раждането до навършването на една година.