На 9 месеца: Езикът на животните
Децата обожават звуците, с които имитирате животните. Ето няколко идеи как може да играете, като използвате това:
1. Разглеждайте книжки с животни. Назовете животното и наподобете звука, който то издава. Не e необходимо да е съвсем като животното, даже напротив, използвайте разпознаваеми срички, примерно: мууу за кравата, грух-грух за прасенцето, мееее за козичката, ко-ко за кокошката, пи-пи за пиленцето, мяу за котето, бау-бау за кучето и така нататък. Децата се стремят да научат бързо „езика на животните“ и скоро може да чуете детето да си „говори“ като коте, магаренце и др. Колкото по-разпознаваем е звукът, който издавате и колкото по-често го чува детето, толкова по-бързо ще се научи да го имитира. Задавайте въпроси на детето: „Какво е това? Коте. Как прави котето? Мяу.“
3. Пейте песни за животни. Такива песни са „Малките животни“, „Езикът на животните“, „Песен на животните“, „Щъркел шарен“, „Кокошка“. Пейте заедно песните, наподобявайте звуците, пляскайте с ръце и каквото още искате.
4. Докато се разхождате навън, обръщайте внимание на детето как „говорят“ животните, които срещате – гълъби, славейчета, котки, кучета и т.н.
Разновидност на играта е имитиране на звуците на превозните средства навън или предмети от бита (телефон, пералня, часовник). Слушайте заедно истинския звук, а Вие след това го пресъздайте.
Принципи за игра от раждането до навършване на първата година.